Co můžeme udělat sami? Vraťme se k imunitě
Ačkoliv v současnosti probíhají stovky klinických studií, stále nemáme specifickou a prokázanou léčbu covidu-19. Co tedy můžeme udělat? Neměli bychom čekat pasivně se založenýma rukama a spoléhat pouze na systémová opatření. Je zde něco, co můžeme udělat my sami. Každý z nás může podpořit vlastní imunitu.
Roman byl a je pro mě neustálou inspirací. Už od dob, kdy pracoval jako šéfkuchař Country Life v Praze. Každou jeho kuchařku jsem si objednával, potkávali jsme se na různých zdravotně osvětových akcích. Spoluzakládal Kluby zdraví nejenom v Čechách, na Moravě, na Slovensku ale i v několika státech Východní Evropy a přednášel i v Izraeli. Vzpomínám na společný pobyt v Sanatoriu preventivní medicíny Novyje Obihody, které bylo oceněno jako jedno z pěti nejlépe hodnocených zdravotních institucí Ukrajiny.
Poznatky odsud jsme se snažili přenést k nám domů. Uspořádali jsme několik sanatorijních pobytů na území České republiky a Roman pak začal budovat obdobu tohoto ukrajinského sanatoria u nás. A i tady v Epicentru Eden v Lipníku jsme prožili mnoho krásných a nezapomenutelných pobytů. Zvu jej pravidelně do Jižních Čech a pořádáme společně Health Expo – Výstavy zdraví, ať už na Gymnáziu, Střední zdravotnické škole, v Nemocnici Písek, a.s., ale i v různých městech jako jsou Protivín, Vodňany, Prachatice, Vimperk. Plánovanou výstavu v Písku jsme žel už nestihli. Přišla doba covidová, ale Roman nezahálel a vydal malou informační brožurku, která se jmenuje Imunita v akci a já si tedy dovolím sdílet část tohoto textu, který si myslím, že může být užitečný pro všechny, kteří cítí zodpovědnost za své vlastní zdraví.
DVACET BODŮ KE ZDRAVÍ Faktory podpory imunity zahrnují tělesnou, duševní, duchovní i sociální oblast našeho zdraví. Doporučené rady můžete pojmout jako návrh denního režimu. Jsou odzkoušeny léty na tisících lidí při organizování ozdravných pobytů. Díky těmto praktikovaným faktorům se mnohým z dříve nemocných lidí navrátilo zdraví a upevnila imunita.
- Konec ponocování, pozdního uléhání, brouzdání na internetu nebo sledování televize do noci. Jděte spát brzo a spěte 8–9 hodin.
- Nezapomeňte na večerní duševní hygienu. Nechoďte spát naštvaní, rozhádaní, bez odpuštění, s negativními emocemi nebo vědomým narušením svého svědomí. Věřící to mohou řešit upřímnou modlitbou (ti ostatní se o to mohou pokusit také).
- Studená sprcha (1–2 minuty) celého těla každé ráno – to je dobrý způsob, jak začít den. Začátečníci se mohou sprchovat teplou vodou a až ke konci přejít na studenou. Postupně zvyšujte dávky studené, až zůstanete jenom u ní.
- Po probuzení vypijte cca 4 dcl vody tělesné teploty, případně vody s citrónem nebo slabý bylinkový čaj.
- Nezapomeňte také na ranní duševní hygienu. Děkujte za dobré i zlé, proste o moudrost, ochranu a vedení.
- Snídejte vydatně a zdravě – dobře uvařenou obilnou kaši, dostatek ovoce (zeleniny), ořechy, celozrnný chléb, doma vyrobenou pomazánku z luštěnin a olivového oleje, avokádo…
- Jako doplněk snídaně si dejte např. čerstvě mletý len, nebo sušené švestky pro zdravá střeva, lžičku kurkumy a lžičku mletého ostropestřce s trochou tekutiny. Slaďte sušeným ovocem místo jednoduchého cukru. V případě slané snídaně můžete zařadit česnek nebo cibuli. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným výrobkům, jednoduchému cukru, izolovaným tukům.
- V průběhu dne buďte dobře naladěni, pozitivní, přirozeně radostní, usmívejte se a smějte se – a to nehledě na okolnosti, které vám den přinese.
- Učte se mít rádi lidi. Hledejte a oceňte jejich dobré stránky, pomáhejte jim, buďte dobrým a empatickým přítelem. Neurážejte se a nezakládejte si na svém „JÁ“. Nepomlouvejte, o druhých hovořte pozitivně.
- Dýchejte zhluboka s rovnou páteří a buďte vděční i za maličkosti také v průběhu dne.
- Nejezte nic mezi snídaní a obědem. Mezi jídly nezapomínejte na pitný režim. Nejlepší tekutinou je čistá voda, jejíž celkový příjem by měl být kolem 1,5 litru.
- Na oběd doporučujeme dobře uvařenou obilovinu (naturální rýže, jáhly, pohanka, ječné kroupy, kuskus, bulgur, špaldové kernoto, celozrnné těstoviny apod.) nebo brambory, dobře uvařenou luštěninu nebo tofu a napařenou nebo dušenou zeleninu. No a k tomu dobrou dávku syrového salátu s obsahem zelené listové zeleniny, příp. cibule, česneku, obsahem přírodního vitaminu C. Můžete pokapat olivovým olejem a posypat černuchou nebo ozdobit lichořeřišnicí.
- Jídlo nepřekombinujte, jezte jednoduchá jídla. Pokud chodíte do práce a nedokážete si zajistit zdravý oběd, vezměte si s sebou zdravé jídlo z domova. Nedávejte si sladké tečky, nepřejídejte se. Najděte si osvědčený zdroj vitaminu D (doplněk) a přijímejte jej tak, abyste měli vyváženou hladinu tohoto vitaminu.
- Mezi obědem a večeří nezapomínejte na pitný režim. Pokud vám to možnosti dovolí, udělejte si pauzu a zajděte si na zdravotní procházku na sluníčku nebo alespoň za denního světla. Čím delší, tím lépe.
- Večeřte jednoduše, nejlépe do 18 hodin, 2–3 kusy zralého ovoce, příp. lesní ovoce (borůvky, ostružiny, maliny, jahody…). Stejně tak můžete večeři vynechat a dát si jen sklenici vlažné vody. Pro dobrou imunitu musejí mít trávicí orgány čas pro svou vlastní regeneraci. To se děje jen tehdy, když je žaludek prázdný. Lehké ovoce vám stihne vytrávit a vy jdete spát s prázdným žaludkem, nikoli však hladoví.
- Jděte „vyvenčit psa“, i když třeba žádného nemáte. Vezměte rodinu a vyjděte si na svižnou večerní procházku. Dělejte to s radostí a dýchejte čerstvý vzduch plnými doušky.
- Dejte si teplou sprchu, která uvolní svalové i nervové napětí, a podle možnosti prožijte společný večer se svou rodinou.
- Rozhodněte se pro abstinenci, vyloučení cigaret, kávy… a vůbec všeho, co ničí vaše zdraví. Čím budete blíže plně rostlinné stravě, tím máte lepší předpoklady pro posílení imunity. Jezte sezónní ovoce a zeleninu, dejte přednost domácímu pěstování, biokvalitě nebo prodeji ze dvora. Nesoustřeďte se na potravinové doplňky (mimo vitaminy D a B12) – nakolik to jde, dejte vždy přednost přírodním plodinám.
- Držte se zásad, pro které jste se rozhodli, a buďte vytrvalí. Nikdy však nikoho nenuťte, aby dělal to samé, co vy. Můžete motivovat, inspirovat – nejlépe vlastním příkladem – a respektujte svobodné rozhodnutí druhých lidí.
- Naplánujte si jeden den odpočinku. Přes víkend si zajděte do přírody na procházku nebo túru, můžete třeba navštívit finskou saunu s ochlazovacím bazénem. Buďte tvořiví, aktivní a pomáhejte také druhým na cestě ke zdraví. Nezapomínejte však na svůj odpočinek. Nepřetěžujte se prací ani děláním dobrých věcí. Nemějte strach z dění ve světě, situaci tím nezlepšíte. Vložte svůj život do Božích rukou a proste o pokoj.
Roman Uhrin a Rosťa Homola