Imunita – Nový start
A máme tady jaro. I když musím říct, že tento způsob jara zdá se mi poněkud podivný. Kdo by řekl ještě před pár měsíci, že budou uzavřeny státy, že obce, města a lidé budou v karanténě, že bude vyhlášen stav nouze, že budou uzavřeny všechny školy, mnohá pracoviště, že bude omezeno vycházení, že budeme chodit v rouškách, kterých bude nedostatek, že budou všude zasedat krizové týmy, že se zruší všechna možná shromáždění, zasedání, koncerty, kina, divadla, zájezdy, bohoslužby… Kdybych to tehdy někomu řekl, tak bych já seděl v ústavní karanténě a všichni by si o mně mysleli, že jsem se zbláznil. Nebezpečný apokalyptický blázen. Ale nevěděl jsem to, jako většina.
Ze současné situace jsem ale pochopil, že všechno je možné a že přicházející události mohou být velmi rychlé a budeme si muset zvykat na měnící se situaci za pochodu. Pravdou je, že mi ožívají některé biblické pasáže týkající se událostí doby konce. Současná doba samozřejmě prověří naše charaktery. Vyplave na povrch to špatné v nás, ale věřím, že u většiny to nejlepší z nás. Znovu se nám srovnají hodnoty. Ale o tom, co dobrého nám může přinést tato pandemie, možná jindy, teď cítím potřebu psát o něčem jiném. O zdraví. Kdy jindy? Kdy jindy jsme schopni udělat tolik kroků ke zdraví, než v situaci, kdy je naše zdraví ohroženo?
Z dostupných informací jsem pochopil, že na nemoc COVID-19 neexistuje zatím vakcína, že je nakažlivější než chřipka a že je nebezpečná právě v tom, že mnozí nakažení nemají žádné nebo mají jen slabé příznaky a že inkubační doba je 1–14 dnů, proto ta karanténa. A protože nakažených lidí bez zjevných příznaků je z celkového počtu nakažených až 80 %, má tato nemoc velký potenciál se šířit. Lidé, kteří onemocněli na SARS nebo EBOLU, měli příznaky hned a tím se tato nákaza dostala pod kontrolu. Tady je to složitější. Proto ty roušky – je to znak ohleduplnosti. Já svou rouškou chráním tebe a ty svou rouškou chráníš mě. A děkuji všem lidem dobré vůle, že šijí a rozšiřují roušky. Zatím u méně než 20 % nakažených se objeví příznaky onemocnění a ti pak vyhledají lékaře.
Co můžeme dělat? Buďme ohleduplní, všímaví, připravení a solidární, tedy dbejme doporučení z města, z kraje, od vlády a modleme se za tyto lidi, nesou břemeno, na které se nedá připravit, a dělají to nejlepší, co umí, potřebují naši podporu.
A co můžeme udělat my pro své zdraví? Weimar Institut v Kalifornii si nechal patentovat program NEW START, o kterém jsem už psal, týká se osmi oblastí našeho životního stylu, který může posílit naše zdraví, a tedy v současné době i naši imunitu. Tak jej uvedu velmi jednoduše a krátce, protože každá oblast je tak rozsáhlá, že je zpracována v samostatné knize.
NUTRITION – VÝŽIVA: Konzumujte stravu s vysokým obsahem antioxidantů, ovoce a zeleninu, z ovoce, pokud to trochu jde a máte, tak jahody, maliny, borůvky a švestky, ze zeleniny pak kapustovou a listovou zeleninu – brokolici, růžičkovou kapustu, špenát a samozřejmě česnek. Obiloviny, luštěniny, ořechy, semínka, ovoce, zelenina, to by měl být základ naší stravy. Omezit potraviny s vysokým obsahem cukru a nasycených tuků.
EXERCISE – POHYB: 30 až 60 minut aktivního pohybu denně nejen posiluje imunitní systém, ale má i antistresový efekt a mnoho dalších benefitů.
WATER – VODA: Vnitřně i zvnějšku. Pijte dostatečné množství teplých tekutin, bylinkového ovocného čaje, zeleného a zázvorového čaje. A doporučím jednu hydroterapii, která posiluje imunitu: střídavá sprcha – 3 minuty teplá a 30 sekund studená, 3-5x zopakovat, pak vytřít do sucha a 30 minut v klidu nebo v posteli, můžete to dělat 1-2x denně.
SUNSHINE – SLUNEČNÍ SVIT: Využijte sluníčka, dezinfikuje kůži, pomáhá vytvářet serotonin, pomáhá vytvářet vitamín D, který teď potřebujeme – je imunostimulátor.
TEMPERENCE – STŘÍDMOST: Střídmost bývá někdy definována jako vyloučení toho, co je zdraví škodlivé, a rozumné užívání toho, co je zdraví prospěšné, tedy vyhnout se alkoholu, kouření, drogám, všemu, co může způsobit fyzickou či psychickou závislost.
AIR – VZDUCH: Myslím, že teď doceníme, co je to mít čistý vzduch. Čerstvý vzduch pročišťuje, okysličuje, pomáhá cirkulaci. Pokud to trochu jde, jděte na procházku, na zahradu, tam, kde je to bezpečné, zhluboka dýchejte.
REST – ODPOČINEK: Někteří ho mají v současné chvíli dost, jiným zoufale chybí, je dobré si nastavit řád ve svém životě, pravidelně jíst, pravidelně spát, dostatek kvalitního spánku podporuje imunitu, tvorbu melatoninu, je dobré jít spát nejpozději kolem 22:00 hod. a spát 7–8 hodin denně.
TRUST – DŮVĚRA – DŮVĚRA V BOŽÍ MOC: O tom píšu pořád, ale možná dneska to dostává hlubší význam, tak alespoň jeden biblický verš. „Nepotkala vás zkouška nad lidské síly. Bůh je věrný: nedopustí, abyste byli podrobeni zkoušce, kterou byste nemohli vydržet, nýbrž se zkouškou vám připraví i východisko a dá vám sílu, abyste mohli obstát.“ (1 Kor 10:13)
Těchto pár jednoduchých rad a jejich aplikace nám může pomoci k lepší imunitě, k malým, nebo i žádným příznakům, vytvoříme si protilátky a půjdeme dál. Ale už teď si můžeme zpívat s Věrou Martinovou:
Svou vlídnou lásku, dej nám, ó Pane náš.
Ať jsme tvůj zástup, přej nám, ó Pane náš.
Ať líp se dýchá, dej nám, ó Pane náš.
Ať mocná pýcha, nedusí život náš.
Rosťa Homola
Oddělení spirituální péče – Nemocnice Písek