S Romanem Uhrinem nejen o imunitě
Roman Uhrin je odborný poradce životního stylu, cvičitel zdravotní tělesné výchovy, masér, cvičitel a školitel metody Evminova, seminářů zdravého vaření. Spoluzakládal Kluby zdraví nejenom v Čechách, na Moravě, na Slovensku ale i v několika státech Východní Evropy a přednášel i v Izraeli.
V jednom z minulých čísel Píseckého světa jsem tě zmínil jako autora brožurky s názvem Imunita v akci a citoval jsem část textu z této útlé knížky. Jak jsi na tom s imunitou a co pro posílení imunity děláš ve svém životě?
Pamatuji si na období, kdy jsem si myslel, že imunita je něco automatického, o co nemohu přijít. Zkušenosti z dřívějška mi to potvrzovaly. Ať to bylo časté ponocování, pojídání spousty sladkostí a „tučností“, přepracovávání se či nedbalý režim, vždy to moje tělo nějak zvládlo. Ale to jsem vůbec netušil, že při dlouhodobém zanedbávání svého zdraví a ustavičném oslabování své imunity se mi v těle pomalu rozvíjí rakovinová nemoc. Ve třiceti letech to propuklo, byl to pochopitelně absolutně nečekaný šok. Kromě klasické léčby jsem udělal zásadní změny v životním stylu. Bylo to těžké, mám takovou přirozenou vlastnost brát si na sebe hodně, je to mým založením, jsem kreativní a chci být činorodý a aktivní. Přesto jsem však zařadil mnohé prvky, na které jsem dříve nedbal. Odpočinek a čas pro sebe, režim v jídle, sladkosti mám pouze výjimečně… Každý den se snažím po probuzení zalézt pod studenou sprchu, někdy do chladného bazénku, v Centru zdraví máme k dispozici také venkovní sudovou saunu, kterou jsme s rodinou využívali i v čase, kdy jsme na bazénku museli prosekat několikacentimetrový led. Ten efekt ale stojí za to, je to přímý a silný vliv na působení ochranných bílých krvinek v těle, což je účelem. Před časem jsem začal pravidelně užívat vitamín D, který je silným antioxidantem, mimo to s oblibou vyhledávám sluníčko. Ostatní ochranné prvky mám přirozeně ze stravy, protože jsem téměř na vyvážené a pestré rostlinné stravě, s dostatkem ovoce a zeleniny, obilovin, luštěnin a ořechů. Rád si dám rychlou procházku, která se dá nazvat nekoordinovaným brouzdáním lesem, občas se zastavím a děkuji za krásu přírody. Miluji humor a rád se směji, snažím se tak naladit také vnitřně, chci udržovat pokoj se všemi, být jim pomocí, nedržet žádný hněv. A byť to uvádím jako poslední, mám ještě jeden silný imunostimulátor. Jsem věřící, a proto denně odevzdávám své vnitřní boje a trápení do rukou Božích, tím jednak mohu ventilovat negativní emoce, ale také být denně ujišťován o tom, že jsem milován. Lásku, kterou přijímám, se pak snažím předávat dál – byť nejsem dokonalý, ta touha tak činit je velká.
Ve vašem Centru zdraví děláte už několik let ozdravné pobyty, což v současné době pandemie nebylo možné. Mohl by jsi popsat typy ozdravných pobytů, které organizujete a případně pro koho jsou určeny?
Před několika lety jsme měli naše pobyty rozdělené do kategorií podle typu problémů. Byly to efektivní pobyty na přirozené hubnutí a optimalizaci hmotnosti, dále pro zdravá záda se speciální metodou na srovnávání vychýlených částí, pak pobyty s názvem „Stop civilizačním nemocem“ a poslední „Výživa a životní styl nejdéle žijících populací na světě“. Asi v roce 2018 jsme pak spojili všechny tyto směry do jednoho typu pobytů, ve kterých se však snažíme zaměřit se na individuální potřeby jednotlivců. Důvodem této změny byly hlavně návštěvy rodin, kdy paní potřebovala zhubnout a její manžel měl problémy se zády. Stejně tak tři kamarádky, kdy každá z nich měla jiný problém a jinou potřebu, chtěly být však spolu na jednom pobytu. Proto nabízíme stejný základ pro efektivní a pozitivní změny životního stylu a pak každému nabídneme individuální režim pro řešení jeho potřeb. V posledním roce jsme pak přidali ještě jednu složku a tou je právě „Podpora imunity“ přirozenou cestou tak, aby námi nabízenou strategii mohli naši hosté lehce zařadit svého denního režimu po návratu domů.
Co to znamená pobyt s komplexní péčí?
Komplexní v našem chápání neznamená, že je zde prostor pro libovolné a neomezené služby nebo aktivity. Pojmem „komplexní péče“ rozumíme naplnění komplexu základních prvků podporujících zdraví člověka tak, aby bylo vidět reálné výsledky v objektivních měřitelných výsledcích, ale také na subjektivní pocitové úrovni. Má to však i hlubší smysl. Tím je podpora zdraví v široké škále tělesných faktorů podporujících zdraví, neméně pak dbáme také o posílení duševního – emočního – sociálního zdraví. Díky našemu aktivnímu duchovnímu životu můžeme našim hostům, kteří o to projeví zájem, nabídnout také duchovní podporu. Vnímáme, že každý člověk každou z těchto oblasti řeší, pouze má různé akutní preference. Je časté, kdy tělesné nemoci a problémy, se kterými hosté přicházejí, mají původ třeba v letitém neodpuštění, zlobě na celý svět nebo v narušených partnerských vztazích. Proto se snažíme komplexně podchytit potenciální příčinné faktory a udělat pořádek nejen navenek, ale také uvnitř.
Spoluzakládal jsi Kluby zdraví nejen u nás, na Slovensku, ale inicioval jsi je i na různých místech Evropy, dokonce v Izraeli. Co tě k tomu vedlo?
Ano, bylo to krásné období asi dvaceti let mého života, kdy jsem za tímto účelem pomáhal zakládat Kluby zdraví asi v patnácti zemích od Belgie, přes Izrael až po Sibiř. Pozvání do vzdálenějších míst, jako třeba do Etiopie, Brazílie, nebo Vladivostok (což je téměř na hranicích Severní Koreje) jsem již odmítal. Odtud se pak již mně neznámým způsobem dostali i do dalších asijských, ale také zaoceánských zemí Afriky nebo Amerického kontinentu. Jedná se vlastně o metodiku zakládání systematických pravidelných setkávání lidí se zájmem o své zdraví s bohatou nabídkou edukačních, informačních a podpůrných aktivit. Zdá se, že se tato myšlenka ujala právě proto, že lidé měli hlad po společenství a sdílení v oblasti zdraví, vytvořila se vzácná vzájemně se podporující společenství a navázala se mnohá přátelství. Svým zaměřením a vlivem spadají Kluby zdraví do kategorie primární prevence, tzn. že z mnozí z účastníků Klubů zdraví mohli významně ovlivnit své životy změnou životního stylu a tím se mohli vyvarovat mnohých nemocí, kterých riziku by byly vystaveni daleko více bez těchto změn. Když pak vidíte, že člověk, kterému předpovídali už jen zhoršující se prognózu komplexu jeho nemocí, který dlouhodobě trpěl bolestmi a bral 10 až 20 prášků denně, a který je po několika letech naprosto bez bolestí a bez léků, to vás nenechá klidným.
Chcete tento potenciál šířit dalším, kteří tyto změny ve prospěch svého zdraví zatím neudělali, a dokonce ani nevěděli, že jejich každodenní rozhodnutí mají ten největší vliv na stav jejich zdraví. Ano, přesně to je hnacím motorem, aby lidé byly zdravější a mohli prožít svůj vyměřený čas na této Zemi plnohodnotně a co možná nejdéle. A to bylo také prvotním důvodem zakládání Klubů zdraví. Okolnosti jejich vzniku byly zvláštní. Určitě to nebylo pro moji uvědomělost nebo vzdělanost v oblasti primární prevence. Byl jsem mladý a nezkušený, ale měl jsem touhu pomáhat. Měl jsem naivní vizi, ale také kreativitu, a hlavně Boží podporu. A právě díky ní žádná vize nemusí být naivní natolik, aby se nedala zrealizovat. Díky stovkám obětavých spolupracovníků se mohlo dílo za pomoci zkušeností, příkladu a motivace šířit.
Těším se, až přijedeš do Písku a budeme společně se Střední zdravotnickou školou organizovat Výstavu zdraví. Většinou sedáváš na posledním stanovišti, kde je vyhodnocení všech měření a testu životního stylu… Kdybychom si v současné době sedli na židli před tebe, co bys nám obecně řekl?
Ono to moc dobře nejde. Obecně mohu hovořit na přednáškách nebo online vstupech pro širší masy lidí. Ale při individuálním poradenství se vyžaduje individuální přístup na základě individuálních nedostatků, problémů, výsledků měření nebo testu. Proto bych se snažil zjistit co nejvíce o klientovi, abych mu mohl ušít na míru rady nebo režim, nejen takový, který je pro něj bude nejlepší, ale také takový, který bude ochoten akceptovat a aplikovat. Ale kdyby si se posadil na židli ty, jako můj tázající, jako primář spirituální péče nemocnice v Písku, a můj přítel, tak bych určitě otočil kartu a zeptal bych se já tebe, jak se ti dařilo utěšovat a navracet naději lidem v tak složitém covidovém období. Myslím si, že bychom po našem sdílení mohli vyprodukovat alespoň jednu hodnotnou, obecnou, naši společnou radu pro toto období: být pomocí a nadějí lidem v jejich nezaviněném utrpení, motivovat je od strachu k lepším vyhlídkám a opravdově soucítit je často důležitější než bazírovat na změnách životního stylu. A teprve o něco později, až se zdravotní stav zlepší, bude prostor pro ten druhý krok (a to je také ta moje obecná rada): aplikujme všechny dostupné prostředky podpory našeho zdraví (nikoli však na bázi mystické nebo filozofické, ale ověřitelné fyziologické) tak, aby nás ten další virus nebo nemoc našly vyzbrojené co nejlepší imunitou a jen tak snadno nás nezdolaly.
Rosťa Homola
Oddělení spirituální péče – Nemocnice Písek
info: www.ozdravnepobyty.eu